Dropp in Soppkväll 27/2 med dans

Tag chansen 27/2 bjuder vi på Sveriges nationalrätt ärtsoppa, bröd, smör, ost. Pannkaka med grädde och sylt för pris endast 30 kr. Bjud gärna med några vänner som är pigga på att prova dansa modern gammaldans. Inträde till dans tillkommer 120kr. Ingen föranmälan behövs. Det är dropp in mellan kl 18.00- 19.15

Från kl 1930-2400 dansar vi till Sweedz orkester. Paus kl 21.0-21.30.
Inträde 120kr

Smörgås/kaka läsk kaffe te vatten öl finns att köpa.

Varmt välkommna!

Information: Kjell 076-8665040, Kenneth 070-5504729

Fantastisk danskväll

30 januari vår första danskväll 2016 blev fantastisk trevlig danskväll. Det kom många dansgäster från olika håll i Skåne.(99 pers)
Remléz orkester gästade oss för första gången. Stämningen var på topp från början. Kassören räknade pengar och skrev medlemskort så pennan glödde. Det blev bråttom i köket med fixa fika till alla som hade beställt till pausen. Remléz orkester fick spela en extra dans, så vi hann med att få ut alla brickbeställningar. Tror,inte våra glad dansgäster hade något emot att ta en extra svängom på dansgolvet till den fantastiska härliga dansmusik och sång som Remléz levererade.
Tack alla dansgäster, Tack Remléz orkester, Tack styrelsemedlemmar med respektive alla bidrog ni till denna underbara danskväll.

Ann-Marie, ordförande

Årsmöte 2016

Sammanfattning av årsmöte i Virvelvindens dansförening 2016-01-30

Årsmötet i Virvelvindens dansförening hölls på Gönadal Bygdegård i Vallåkra 2016-01-30

Mötet öppnades av ordförande Ann-Marie Olsson. 22 procent av dansföreningens medlemmar var närvarande (Medlemsantal 109). Mötesdeltagarna fick en stund till sitt förfogande läsa genom verksamhetsberättelsen från 2015. Den ekonomiska berättelsen från 2015 redovisades av kassören. Utifrån det diskuterades innehåll och resultat.Glädjande resultat Virvelvindens dansförening har gått med vinst under det gånga året. Därefter var det dags för mötet med revisorerna som presentera revisionsberättelsen. Då deras revision inte funnit någon anledning till anmärkning gavs styrelsen ansvarsfrihet för det gångna året. Kassören presterade budget och verksamhetsplanen för 2016. Den godkändes.

Val av styrelse, revisor, valberedning för 2016 blev ingen förändring. Utan är den samma som 2015.
Ordförande tackade för förtroende för styrelsen för 2016. Tackade mötesdeltagarna för visat intresse.
Slutord Dags att summera ännu ett år för Virvelvindens dansförening som varit positivt. Trenden har under 2015 varit att vi ökar våra besökare på danskvällarna. Nu har vi satsat på ha mat fler gånger, bland annat med fler temakvällar exempelvis Räkafton. Detta har fallit väl ut, så detta kommer vi fortsätta med under 2016. Vi kommer även fortsätta med våra populära danskurser och givetvis med vår populära logdans.
Nu antar vi nya utmaningar inför 2016. Fortsätter med att försöka få igång en nybörjarkurs och fortsätta utveckla vår utveckling av temakvällar. Mötet avslutades med lätt måltid, grillbricka och potatisgratäng för alla närvarande på årsmötet.

Ann-Marie Olsson, ordförande 2016-02-05